Kalendarium, czyli źródło wiedzy o tym co, gdzie i kiedy w Roku Chopinowskim:
- wydarzenia: koncerty, wystawy, spektakle i inne
- relacje
- rozmowy
- Kordegarda CHOPIN 2010
Przy ulicy Tamka w Warszawie powstało najnowocześniejsze muzeum biograficzne w Europie.
W 2010 roku zakończyła się szeroko zakrojona inwestycja, przekształcająca miejsce urodzenia Fryderyka Chopina atrakcyjny i funkcjonalny ośrodek muzealno-turystyczny.
Przy ul. Tamka 43 w Warszawie powstało Centrum Chopinowskie, zwrócone twarzą do Zamku Ostrogskich – siedziby Muzeum Fryderyka Chopina.
W chwili urodzin Fryderyka Chopina Żelazowa Wola leżała w parafii Brochów, gdzie w kościele p.w. św. Rocha odbył się chrzest kompozytora, a wcześniej także ślub jego rodziców i siostry Ludwiki.
Latem 1828 roku Fryderyk Chopin spędził w Pałacu w Sannikach wakacje u szkolnego kolegi Konstantego Pruszaka. W liście do przyjaciela Tytusa Woyciechowskiego kompozytor napisał: "(…) byłem w Sannikach u Pruszaków, całe lato tam spędziłem (…) przerobiłem owe Rondo C-dur ostatnie na dwa fortepiany, dzisiaj go próbowałem".
W 2010 roku zakończył się remont Kościoła Św. Krzyża w Warszawie wraz z przylegającym do niego Domem Zgromadzenia.
W związku z 200. rocznicą urodzin Fryderyka Chopina kościół Sióstr Wizytek w Warszawie, w którym młody kompozytor grywał na organach, przeszedł na zewnątrz gruntowną renowację.
Zrealizowany w 2009 roku przez władze Warszawy multimedialny projekt „Ławeczki Chopina” to jedna z najciekawszych inicjatyw Roku Jubileuszowego promujących stolicę Polski jako rodzinne miasto kompozytora.
Miasto Stołeczne Warszawa dokonało w 2010 roku udanej rewitalizacji skweru im. Bohdana Wodiczki.
W roku 2009 Miasto Stołeczne Warszawa przeprowadziło gruntowną modernizację pomostu znajdującego się w bezpośrednim sąsiedztwie Muzeum Chopina.
W wielu miastach Polski rozpoczęto prace budowlano-remontowe sal koncertowych. Efektem długotrwałych działań modernizacyjnych będą atrakcyjne oraz nowoczesne przestrzenie muzyczne i dydaktyczne.